Χάντμπολ ~ ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 27-20 ~ Το ντέρμπι βάφτηκε κίτρινο

Με «καρδιά» μεγάλης ομάδας και ηγέτη τον Χριστόφορο Μπακαούκα που σημείωσε 10 γκολ η ΑΕΚ νίκησε με 27-20 τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος χάντμπολ Α1. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας διατήρησε σ' όλο το ματς και προς το τέλος διεύρυνε τη διαφορά.

Στο κλειστό του Βύρωνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο 1ο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκαν με 10-7, αλλά οι πρωταθλητές έκαναν επική ανατροπή στο δεύτερο 30λεπτο, με επιμέρους σκορ 20-10.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι 500 οπαδοί της ΑΕΚ που γέμισαν ασφυκτικέ το κλειστό γυμναστήριο του Βύρωνα ανέχονται να στιγματίζονται από δύο τρεις ηλίθιους που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να βγάλουν τη φανέλα του εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Δημήτρη Τσακίρη.

Πότε επιτέλους θα γίνει πράξη η περιφρούρηση της εξέδρας από τους εκούσιους η ακούσιους προβοκάτορες;

Τα δεκάλεπτα: 4-3, 6-6, 7-10 (ημ), 14-11, 22-14, 27-20

ΑΕΚ(Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 10, Γεωργιάδης, Κοκολοδημητράκης 2, Κουλούρης, Κόντης 2, Τσαούσης 5, Βακάλης 2, Τούτσης,Γιαννόπουλος 1, Ζαχάρης, Παπαδόπουλος, Μαξίμοβιτς 3, Ασαρίδης 2

ΠΑΟΚ(Στέλιος Υετίων): Μισυρλής, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Κοκκώνης 6, Κνέζεβιτς, Αποστολίδης, Πετρίδης 1, Ανγκελόφσκι 1, Ιωαννίδης, Τσακίρης 5, Σεβαστίδης 2, Τάτσης 1, Κεσίδης, Πίτσιος 1

Δείτε εδώ τα βίντεο από την μαχητική κάμερα του aek-live.gr.