ΒΟΛΕΪ

Με νίκη επί της Λαμίας στο τάι-μπρέικ μπήκε η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα
Το πρώτο τάι-μπρέικ του νέου πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ ανδρών παίχθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας και το κατέκτησε η ΑΕΚ, που - ως εκ τούτου - επικράτησε της Λαμίας με 3-2

Το πρώτο σετ ήταν αναγνωριστικό με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους (8-8, 15-15) και την ομάδα του Ανδρεόπουλου να ...πατάει πιο σταθερά στο γήπεδο στις κρίσιμες φάσεις (20-19) και κατά συνέπεια να προηγηθεί με 1-0 σετ σετ με 25-22.

Με κεκτημένη ταχύτητα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-4, αλλά η «Ένωση» πέρασε γρήγορα στην αντεπίθεση ισοφαρίζοντας σε 7-7. Παρά την προσπάθεια της Λαμίας να καθαρίσει και αυτο το σετ (14-12, 20-16), η ΑΕΚ πέρασε στην θέση του οδηγού (23-22) και ισοφάρισε τα σετ με 25-23.

Ένταση επικράτησε στο τρίτο σετ, καθώς οι δυο ομάδες συμβάδιζαν πόντο πόντο και στο 6-6, ο Λιβαθηνός (7-6) λογομάχησε με τον Ρουμελιώτη με αποτέλεσμα να... δουν και οι δυο κίτρινη κάρτα (8-7 για την Λαμία). Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές (15-11, 17-13), όπου και ο Λιβαθηνός δέχθηκε και άλλη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά (19-20) στην συνέχεια ισοφάρισαν σε 24-24 και πήραν το σετ με 26-24.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 10-7 στο τέταρτο σετ, ωστόσο η Λαμία αντέδρασε και με όπλο το καλό σερβίς της, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (10-10). Ακολούθησε εναλλαγή των δυο ομάδων στο σκορ (16-16). Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πάτησαν γκάζι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 21-18και κατά συνέπεια να πάρουν το σετ με 25-22 και να στείλουν την αναμέτρηση το τάι-μπρέικ.

Στο σετ της μιας ανάσας, η «Ένωση» με βασικά όπλα το σερβίς και το μπλοκ προηγήθηκε με 7-3. Η Λαμία μείωσε σε 6-9 αλλά η ΑΕΚ έφτασε πρώτη στους 15 πόντους και κατά συνέπεια στην πρώτη φετινή της νίκη με 15-8.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 24-26, 25-22, 15-8